an online Instagram web viewer
  • gguvener_
    Gökhan Güvener
    @gguvener_

Images by gguvener_

Sevgili okulumuz, yuvamız İstanbul Erkek Lisesi (o zamanki adıyla İstanbul Sultanisi)nin bir bölümü savaş sırasında hastane olarak kullanılmış ve hastane rengi sarıya boyanmıştı.
Çanakkale Savaşı’nın en trajik anlarından birinde Kanlısırt'ta şehit düşen binlerce gencin 50’si, henüz bıyıkları terlememiş olan 16-17 yaşlarındaki İstanbul Erkek Lisesinin son sınıf öğrencileriydi.
Lisenin 50 öğrencisinin şehit olduğu haberi okula ulaşınca, okul yasa büründü ve geride kalan öğrenciler, ağabeylerinin anısına okulun bütün kapı ve pervazlarını matem rengi siyaha boyadılar.
O günden itibaren “sarı-siyah” renkler okulumuzun simgesi oldu.
Sevgili okulumuz, yuvamız İstanbul Erkek Lisesi (o zamanki adıyla İstanbul Sultanisi)nin bir bölümü savaş sırasında hastane olarak kullanılmış ve hastane rengi sarıya boyanmıştı. Çanakkale Savaşı’nın en trajik anlarından birinde Kanlısırt'ta şehit düşen binlerce gencin 50’si, henüz bıyıkları terlememiş olan 16-17 yaşlarındaki İstanbul Erkek Lisesinin son sınıf öğrencileriydi. Lisenin 50 öğrencisinin şehit olduğu haberi okula ulaşınca, okul yasa büründü ve geride kalan öğrenciler, ağabeylerinin anısına okulun bütün kapı ve pervazlarını matem rengi siyaha boyadılar. O günden itibaren “sarı-siyah” renkler okulumuzun simgesi oldu.
xSay2
İyi hafta sonları arkadaşlar. 2015'te kaybettiğimiz Uruguaylı büyük yazar Eduardo Galeano'nun hayatı ve kitaplarına dair yazım bugün Oggito'da.
Profilimdeki linkten tüm Oggito yazılarıma ulaşabilirsiniz. Sağlık ve sevgiyle kalın
İyi hafta sonları arkadaşlar. 2015'te kaybettiğimiz Uruguaylı büyük yazar Eduardo Galeano'nun hayatı ve kitaplarına dair yazım bugün Oggito'da. Profilimdeki linkten tüm Oggito yazılarıma ulaşabilirsiniz. Sağlık ve sevgiyle kalın
Selamlar arkadaşlar,
Oggito'daki yeni yazımda Kleist'ın trajik ölümü, bıraktığı izler, sinemaya, Türk ve dünya edebiyatına yansımaları üzerine bir gezintiye çıkıyoruz. Stefan Zweig, Demir Özlü, Tezer Özlü ve Sabahattin Ali bu gezintide bize rehberlik edecekler.
Oggito.com' daki tüm yazılarıma profilimdeki linke tıklayarak kolayca ulaşabilirsiniz.
Selamlar arkadaşlar, Oggito'daki yeni yazımda Kleist'ın trajik ölümü, bıraktığı izler, sinemaya, Türk ve dünya edebiyatına yansımaları üzerine bir gezintiye çıkıyoruz. Stefan Zweig, Demir Özlü, Tezer Özlü ve Sabahattin Ali bu gezintide bize rehberlik edecekler. Oggito.com' daki tüm yazılarıma profilimdeki linke tıklayarak kolayca ulaşabilirsiniz.
Siddhartha Mukherjee kitaplarım geldi.
#siddharthamukherjee
#domingokitap
@celinesymbiosis 'in twitter'da 14 Mart tıp bayramı kutlaması ne kadar zarif:

73 yaşında kalp krizi geçiren Goya, onu iyileştiren doktoruna teşekkür mahiyetinde bu resmi yapıyor '...ölümcül hastalıktan kurtulmamı sağlayan doktor Eugenio Garcia Arrietta, 1820'

#14mart
@celinesymbiosis 'in twitter'da 14 Mart tıp bayramı kutlaması ne kadar zarif: 73 yaşında kalp krizi geçiren Goya, onu iyileştiren doktoruna teşekkür mahiyetinde bu resmi yapıyor '...ölümcül hastalıktan kurtulmamı sağlayan doktor Eugenio Garcia Arrietta, 1820' #14mart 
İyi haftalar arkadaşlar,
Pablo Neruda ile ilgili yazımı oggito.com'dan okuyabilirsiniz. Profilimdeki linke tıklayarak yazılarıma kolayca ulaşabilirsiniz.
Sevgiler.
#pabloneruda #edebiyat #kitap 
#1kitap1fotograf 
#bookstagram #okumak 
#bikitap #bookstagramturkey #1kitap1fotograf 
#1k1f #okumakeyfı #1kitap1kahve 
#kitapvatani #okudumbitti #okumalistesi 
#kimneokudu #kitaplaryolda #kitapkokusu 
#kitapsözleri #neokudum #okurmasası #birdahaoku
İngilizce orijinalindeki adıyla "Gratitude", Türkçe çeviride tercih edilen isimle "Benim Periyodik Tablom", 2015'te kaybettiğimiz ünlü nöroloji hekimi ve yazar Oliver Sacks'ın sondan bir önceki kitabı.  Bu eserle ilgili bilgi vermeden önce, Sacks'ın hekim ve yazar olarak yaşamına, tüm yapıtlarına ve ölümünden sonra (henüz sadece İngiltere ve ABD'de yayımlanmış olan) son kitabı "The River of Consciousness"a dair kapsamlı bir yazımı Milliyet Sanat Dergisi, Kasım 2017 sayısında okuyabileceğinizi belirteyim.

İlk tanısı 2005'te konulan, aldığı ışın tedavileri ve lazer ameliyatları sonucunda sağ gözünü kaybetmesine neden olan "oküler melanoma" (gözü tutan kötü seyirli bir kanser türü), yaklaşık 9 yıl sonra karaciğerine metastaz yaparak nüks eder. Oysa daha birkaç ay önce tamamladığı "Hareket Halinde Bir Hayat" adlı otobiyografisinde 9 yıl önce yaşadığı o zorlu tedavi sürecinden şöyle bahsetmektedir Sacks: "Körlükten korkuyordum ama ölüm daha da korkunçtu, bu yüzden melanomla bir çeşit anlaşmaya vardım. Alacaksan gözümü al, dedim ona, ama bedenimin kalanını rahat bırak." Ne yazık ki melanom bu anlaşmaya sadece 9 yıl sadık kalır, dolu dolu geçen iyilik döneminden sonra diğer organlarına yayılmış şekilde tekrarlar hastalık.

Mevcut şartlarda umut vadeden bir tedavi seçeneği yoktur. Doktorlarıyla konuşarak, karaciğerdeki tümörlerin kanlanmasının kesilmesini sağlayacak ve geçici olarak büyümelerini durduracak "embolizasyon" yönteminde karar kılarlar. İşlem, tümörleri kalıcı olarak yok etmeyecektir; düşünecek, yazacak, alıştığı aktif yaşamı sürdürebilecek birkaç fazladan ay kazandıracaktır belki.

Henüz tamamladığı ama göndermekte tereddüt ettiği "Benim Hayatım" adlı yazıyı, ameliyata girmeden hemen önce New York Times'a iletmelerini ister dostları Kate Edgar ve Bill Hayes'ten. New York Times editöründen kısa sürede yanıt gelir. Yazıyı hemen ertesi günün gazetesinde yayımlamak istemektedirler. Edgar ve Hayes tereddüt içinde, ameliyat sürecinin güvenli şekilde atlatıldığından emin olmak için bir gün geciktirmelerini rica ederler. Durum anlayışla karşılanır ve yazı bir sonraki gün yayımlanır. YORUM BÖLÜMÜNDE DEVAM EDİYOR...
İngilizce orijinalindeki adıyla "Gratitude", Türkçe çeviride tercih edilen isimle "Benim Periyodik Tablom", 2015'te kaybettiğimiz ünlü nöroloji hekimi ve yazar Oliver Sacks'ın sondan bir önceki kitabı. Bu eserle ilgili bilgi vermeden önce, Sacks'ın hekim ve yazar olarak yaşamına, tüm yapıtlarına ve ölümünden sonra (henüz sadece İngiltere ve ABD'de yayımlanmış olan) son kitabı "The River of Consciousness"a dair kapsamlı bir yazımı Milliyet Sanat Dergisi, Kasım 2017 sayısında okuyabileceğinizi belirteyim. İlk tanısı 2005'te konulan, aldığı ışın tedavileri ve lazer ameliyatları sonucunda sağ gözünü kaybetmesine neden olan "oküler melanoma" (gözü tutan kötü seyirli bir kanser türü), yaklaşık 9 yıl sonra karaciğerine metastaz yaparak nüks eder. Oysa daha birkaç ay önce tamamladığı "Hareket Halinde Bir Hayat" adlı otobiyografisinde 9 yıl önce yaşadığı o zorlu tedavi sürecinden şöyle bahsetmektedir Sacks: "Körlükten korkuyordum ama ölüm daha da korkunçtu, bu yüzden melanomla bir çeşit anlaşmaya vardım. Alacaksan gözümü al, dedim ona, ama bedenimin kalanını rahat bırak." Ne yazık ki melanom bu anlaşmaya sadece 9 yıl sadık kalır, dolu dolu geçen iyilik döneminden sonra diğer organlarına yayılmış şekilde tekrarlar hastalık. Mevcut şartlarda umut vadeden bir tedavi seçeneği yoktur. Doktorlarıyla konuşarak, karaciğerdeki tümörlerin kanlanmasının kesilmesini sağlayacak ve geçici olarak büyümelerini durduracak "embolizasyon" yönteminde karar kılarlar. İşlem, tümörleri kalıcı olarak yok etmeyecektir; düşünecek, yazacak, alıştığı aktif yaşamı sürdürebilecek birkaç fazladan ay kazandıracaktır belki. Henüz tamamladığı ama göndermekte tereddüt ettiği "Benim Hayatım" adlı yazıyı, ameliyata girmeden hemen önce New York Times'a iletmelerini ister dostları Kate Edgar ve Bill Hayes'ten. New York Times editöründen kısa sürede yanıt gelir. Yazıyı hemen ertesi günün gazetesinde yayımlamak istemektedirler. Edgar ve Hayes tereddüt içinde, ameliyat sürecinin güvenli şekilde atlatıldığından emin olmak için bir gün geciktirmelerini rica ederler. Durum anlayışla karşılanır ve yazı bir sonraki gün yayımlanır. YORUM BÖLÜMÜNDE DEVAM EDİYOR...
BİFO 8 Mart Perşembe saat 20:00'de Lütfi Kırdar'daki ayın ilk konserinde bu kez (tabiri uygunsa) kendi evlatlarını ağırlıyor.
Sascha Goetzel'in şefliğinde gerçekleşecek konserin solistleri hem BİFO'nun hem Borusan Quartet'in daimi üyeleri Çağ Erçağ (viyolonsel) ve Efdal Altun (viyola).
Programda Richard Strauss’un bir başyapıt olarak değerlendirilen Don Kişot adlı senfonik şiiri var ilk sırada. Yapıtta Don Kişot'un solo viyolonsel tarafından, Sanco Panza'nın ise önce basklarnet ve tenor tuba, daha sonra yapıtın sonuna dek solo viyola tarafından temsil edildiğini bilmek izleme keyfini arttıracaktır diye düşünüyorum.
İkinci bölüm Gustav Mahler'in 10. senfonisi ile açılacak. Mahler'in tamamlayamadığı bu son senfonisi sadece yazılabilmiş tek bölümden oluşuyor ama buna rağmen gözde şeflerin ve orkestraların repertuarlarında daima yer bulan önemli bir yapıt. Konserin son bölümünde Claude Debussy’nin “Senfonik Üç Eskiz” alt başlığını taşıyan La mer adlı eseri seslendirilecek.
#borusanfilarmoni #klasikmüzik #nedinliyorum #müzik #borusansanat
BİFO 8 Mart Perşembe saat 20:00'de Lütfi Kırdar'daki ayın ilk konserinde bu kez (tabiri uygunsa) kendi evlatlarını ağırlıyor. Sascha Goetzel'in şefliğinde gerçekleşecek konserin solistleri hem BİFO'nun hem Borusan Quartet'in daimi üyeleri Çağ Erçağ (viyolonsel) ve Efdal Altun (viyola). Programda Richard Strauss’un bir başyapıt olarak değerlendirilen Don Kişot adlı senfonik şiiri var ilk sırada. Yapıtta Don Kişot'un solo viyolonsel tarafından, Sanco Panza'nın ise önce basklarnet ve tenor tuba, daha sonra yapıtın sonuna dek solo viyola tarafından temsil edildiğini bilmek izleme keyfini arttıracaktır diye düşünüyorum. İkinci bölüm Gustav Mahler'in 10. senfonisi ile açılacak. Mahler'in tamamlayamadığı bu son senfonisi sadece yazılabilmiş tek bölümden oluşuyor ama buna rağmen gözde şeflerin ve orkestraların repertuarlarında daima yer bulan önemli bir yapıt. Konserin son bölümünde Claude Debussy’nin “Senfonik Üç Eskiz” alt başlığını taşıyan La mer adlı eseri seslendirilecek. #borusanfilarmoni  #klasikmüzik  #nedinliyorum  #müzik  #borusansanat 
Kısacık yazarlık hayatına hepsi birer başyapıt olan (yarım kalan Eylembilim'le birlikte) üçbuçuk roman, bir oyun ve bir öykü kitabı sığdırmış sevgili Oğuz Atay. Ama bu az sayıda eserle edebiyatımızın en özel, en sevilen, belki de hakkında en çok konuşulan yazarlarından biri olmuş. Biz okurları için hazine değerindeki yapıtı ise kuşkusuz 1970-1977 arasında tuttuğu 'Günlük'. Hem kendisini daha yakından tanımamızı, hem de hayatının dramatik anlarına tanıklık etmemizi sağlıyor.
İngiltere'deki ameliyattan sonra hastalığının tam olarak tedavi edilemeyeceğini, tam bir şifa umudu kalmadığını artık öğrendiģinde şunları yazıyor günlüğüne. Bu bir yandan çaresizlik, geleceksizlik; ama bir yandan da umudu yitirmeme çabası içeren cümleleri her okuduğumda boğazıma bir şey düğümlenmiş gibi hissederim: ☆☆☆☆☆ "Tabii bugüne kadar neler kurdum, ne kadarını gerçekleştirebildim ayrı mesele. Belki, bir iki kişinin dediği gibi ancak kendini ve aklına nasıl geliyorsa öyle yazan biriydim; ben de son zamanlarda buna gittikçe daha fazla inanıyorum. Oysa Mustafa İnan’da başladığım bazı değişik şeyler vardı sanki. Ya da bazı şeyleri kendime göre anlatmayı deniyordum. Düşüncem geç gelişti, biraz geç başladım; biraz da erken bırakmak durumunda kalıyorum. Geleceğini kaybetmek, yaşanan zamanı da boşlaştırıyor. Ne yapalım, henüz biraz da ayakta durma gücüm var; deneyelim, sonuç almaya çalışalım."
Kısacık yazarlık hayatına hepsi birer başyapıt olan (yarım kalan Eylembilim'le birlikte) üçbuçuk roman, bir oyun ve bir öykü kitabı sığdırmış sevgili Oğuz Atay. Ama bu az sayıda eserle edebiyatımızın en özel, en sevilen, belki de hakkında en çok konuşulan yazarlarından biri olmuş. Biz okurları için hazine değerindeki yapıtı ise kuşkusuz 1970-1977 arasında tuttuğu 'Günlük'. Hem kendisini daha yakından tanımamızı, hem de hayatının dramatik anlarına tanıklık etmemizi sağlıyor. İngiltere'deki ameliyattan sonra hastalığının tam olarak tedavi edilemeyeceğini, tam bir şifa umudu kalmadığını artık öğrendiģinde şunları yazıyor günlüğüne. Bu bir yandan çaresizlik, geleceksizlik; ama bir yandan da umudu yitirmeme çabası içeren cümleleri her okuduğumda boğazıma bir şey düğümlenmiş gibi hissederim: ☆☆☆☆☆ "Tabii bugüne kadar neler kurdum, ne kadarını gerçekleştirebildim ayrı mesele. Belki, bir iki kişinin dediği gibi ancak kendini ve aklına nasıl geliyorsa öyle yazan biriydim; ben de son zamanlarda buna gittikçe daha fazla inanıyorum. Oysa Mustafa İnan’da başladığım bazı değişik şeyler vardı sanki. Ya da bazı şeyleri kendime göre anlatmayı deniyordum. Düşüncem geç gelişti, biraz geç başladım; biraz da erken bırakmak durumunda kalıyorum. Geleceğini kaybetmek, yaşanan zamanı da boşlaştırıyor. Ne yapalım, henüz biraz da ayakta durma gücüm var; deneyelim, sonuç almaya çalışalım."
Günaydın arkadaşlar,
Instagram'ın sunduğu imkânlara biraz geç uyandım. 2016 yılında (yani Nobel ödülünden bir yıl önce) WhatsApp gruplarıma gönderdiğim metinde şöyle yazmışım: "Murakami'den sonra gönülleri fetheden bir başka japon yazar Kazuo Ishiguro.
Ki aslında yıllardır İngiltere'de yaşadığı, İngiliz dili ve felsefe okuduğu, romanlarını ingilizce yazdıģı için ingiliz yazar olarak da tanımlayabiliriz.
Sinemacıların da sevdiği bir edebiyatçı. Örneğin, James Ivory'nin yönettiği, Anthony Hopkins ve Emma Thompson'ın başrollerde yer aldığı şaane film 'Günden Kalanlar' onun romanından uyarlama. Keira Knightley ve Carey Mulligan'ın oynadıkları nefis  Mark Romanek filmi 'Beni Asla Bırakma' da öyle. 'Beni Asla Bırakma'nın kimi listelerde yazılmış en iyi 100 romandan biri kabul edildiģini de not düşelim. 
Tahminim, birkaç yıl içinde Nobel edebiyat ödülünü alabileceği yönünde. Bunu da erkenden duymuş olun.
YKY geçen ay kendisini ayın yazarı olarak lanse etti, ben de eksikleri tamamladım bu fırsatla. İyi bir yazar arayışı içinde olan dostlara öneririm."
Amatör bir okur olarak, edebiyat çevrelerinde dahi sürpriz kabul edilen bir ödülü tahmin edebilmişim. E bunun bir ölçüde havasını atmamı hoş görürsünüz sanırım.😊
Çok etkileyici ve farklı bir üslubu var Ishiguro'nun. Romanlarında da öykülerinde de insanın içine işleyen o özel duyarlılık hissediliyor. Derin bir hüzünle harmanlanyor tüm cümleleri. 
Yeni başlayacaklar için 'Noktürnler-Müziğe ve Günbatımına Dair Öyküler' iyi bir başlangıç seçeneği olabilir.
İyi pazarlar herkese.
Günaydın arkadaşlar, Instagram'ın sunduğu imkânlara biraz geç uyandım. 2016 yılında (yani Nobel ödülünden bir yıl önce) WhatsApp gruplarıma gönderdiğim metinde şöyle yazmışım: "Murakami'den sonra gönülleri fetheden bir başka japon yazar Kazuo Ishiguro. Ki aslında yıllardır İngiltere'de yaşadığı, İngiliz dili ve felsefe okuduğu, romanlarını ingilizce yazdıģı için ingiliz yazar olarak da tanımlayabiliriz. Sinemacıların da sevdiği bir edebiyatçı. Örneğin, James Ivory'nin yönettiği, Anthony Hopkins ve Emma Thompson'ın başrollerde yer aldığı şaane film 'Günden Kalanlar' onun romanından uyarlama. Keira Knightley ve Carey Mulligan'ın oynadıkları nefis Mark Romanek filmi 'Beni Asla Bırakma' da öyle. 'Beni Asla Bırakma'nın kimi listelerde yazılmış en iyi 100 romandan biri kabul edildiģini de not düşelim. Tahminim, birkaç yıl içinde Nobel edebiyat ödülünü alabileceği yönünde. Bunu da erkenden duymuş olun. YKY geçen ay kendisini ayın yazarı olarak lanse etti, ben de eksikleri tamamladım bu fırsatla. İyi bir yazar arayışı içinde olan dostlara öneririm." Amatör bir okur olarak, edebiyat çevrelerinde dahi sürpriz kabul edilen bir ödülü tahmin edebilmişim. E bunun bir ölçüde havasını atmamı hoş görürsünüz sanırım.😊 Çok etkileyici ve farklı bir üslubu var Ishiguro'nun. Romanlarında da öykülerinde de insanın içine işleyen o özel duyarlılık hissediliyor. Derin bir hüzünle harmanlanyor tüm cümleleri. Yeni başlayacaklar için 'Noktürnler-Müziğe ve Günbatımına Dair Öyküler' iyi bir başlangıç seçeneği olabilir. İyi pazarlar herkese.
Türk edebiyatının gelmiş geçmiş en büyük ustalarından Yaşar Kemal tam üç yıl önce bir 28 Şubat gününde hayata gözlerini yummuştu. Kendisini sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz.

Birçok edebiyat sitesi, gazete ve dergilerin internet siteleri, sosyal medya hesapları güzel haberler, paylaşımlar yaptılar bu günü anmak için. Anılar, fotoğraflar, kitaplarından alıntılar, hepsi çok değerliydi.

Ama benim paylaşacağım anılar biraz farklı olacak.
Bizler Basınköy'ün çocuklarıydık, o bizim Yaşar amcamızdı. O kadar farkımız olsun izin verin de...
Türk edebiyatının gelmiş geçmiş en büyük ustalarından Yaşar Kemal tam üç yıl önce bir 28 Şubat gününde hayata gözlerini yummuştu. Kendisini sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz. Birçok edebiyat sitesi, gazete ve dergilerin internet siteleri, sosyal medya hesapları güzel haberler, paylaşımlar yaptılar bu günü anmak için. Anılar, fotoğraflar, kitaplarından alıntılar, hepsi çok değerliydi. Ama benim paylaşacağım anılar biraz farklı olacak. Bizler Basınköy'ün çocuklarıydık, o bizim Yaşar amcamızdı. O kadar farkımız olsun izin verin de...
Hazır sevgili Didem Madak'tan söz etmişken, yine o özel kadın duyarlılığına sahip bir başka harika şairimizden de bahsedelim. Bilenler hayranlıkla takip ediyordur zaten, bilmeyenlerin de tanışmasına vesile olsun.
"Fakir Kene", Birhan Keskin üstademizin Metis yayınlarından 2016'da çıkan son kitabı. Beşinci baskısını iki ay önce, Aralık 2017'de yapmış. Güzelim şiirlerinden bir örnek:

Kardeş payı
Bana ekmeğin kabuğu/ Sana steak sana fusion sana dünya mutfağı

Sana fitness sana ozon odalannda sağlık/  Bana sokaklarda can havli bana biber gazı

Sana maldivler cote d’azur top ten holiday/  Bana iş dönüşü nayrobi dolmuşu

Senin parmağına pırlanta, senin yüzüne tuscany ışığı/ Alnıma kömür karası benim. Alnıma kara yazı

Sana sessiz sakin deniz orman manzarası şehrin içinde/ Bana ev diye dört duvar çatı diye çinlayan bu ne

Sana şimdi, sana her gün, sana saturday night fever/ Bana sonra bana sonra bana sonra 
Demir beton cam çelik kafes senin/ İçinde kardeşim bülbül benim 
Bana sivri şeyler bu dünya, etimi delsin/ Seni öldürmeyen allah hiç öldürmesin 
Sana sunshine sana diamond göz alan/ Bana her gece tepemde göz kırpan floresan

Bana demli bir çay, uzun efkâr, geniş keder/ Sana smoke sana malt viskiler sana rezerv

Sana dünya yetmez sana gökyüzüne merdiven/ Bana ter için bu ten, bana bu can haybeden

Diyeceğim; Tüm bedesten senin/ olsa ne fayda benim 
#şiir #şiirsokakta #şiirheryerde #birhankeskin #okumak #neokudum #okurmasası #birdahaoku #bookstagramturkey #kitaptavsiyesi
Hazır sevgili Didem Madak'tan söz etmişken, yine o özel kadın duyarlılığına sahip bir başka harika şairimizden de bahsedelim. Bilenler hayranlıkla takip ediyordur zaten, bilmeyenlerin de tanışmasına vesile olsun. "Fakir Kene", Birhan Keskin üstademizin Metis yayınlarından 2016'da çıkan son kitabı. Beşinci baskısını iki ay önce, Aralık 2017'de yapmış. Güzelim şiirlerinden bir örnek: Kardeş payı Bana ekmeğin kabuğu/ Sana steak sana fusion sana dünya mutfağı Sana fitness sana ozon odalannda sağlık/ Bana sokaklarda can havli bana biber gazı Sana maldivler cote d’azur top ten holiday/ Bana iş dönüşü nayrobi dolmuşu Senin parmağına pırlanta, senin yüzüne tuscany ışığı/ Alnıma kömür karası benim. Alnıma kara yazı Sana sessiz sakin deniz orman manzarası şehrin içinde/ Bana ev diye dört duvar çatı diye çinlayan bu ne Sana şimdi, sana her gün, sana saturday night fever/ Bana sonra bana sonra bana sonra Demir beton cam çelik kafes senin/ İçinde kardeşim bülbül benim Bana sivri şeyler bu dünya, etimi delsin/ Seni öldürmeyen allah hiç öldürmesin Sana sunshine sana diamond göz alan/ Bana her gece tepemde göz kırpan floresan Bana demli bir çay, uzun efkâr, geniş keder/ Sana smoke sana malt viskiler sana rezerv Sana dünya yetmez sana gökyüzüne merdiven/ Bana ter için bu ten, bana bu can haybeden Diyeceğim; Tüm bedesten senin/ olsa ne fayda benim #şiir  #şiirsokakta  #şiirheryerde  #birhankeskin  #okumak  #neokudum  #okurmasası  #birdahaoku  #bookstagramturkey  #kitaptavsiyesi 
Kadıköy'de sağanak yağmur var şu an. Sahildeki gazete bayilerine uğrayıp, bir kahveye sığındım hemen.

Gencecik yaşında dünyaya veda eden, bu yüzden kalbini dolduran o güzelim şiirlerin pek azını bizlerle paylaşabilen Didem Madak, Masa dergi Mart sayısının kapak konusu olmuş.
Ne güzel...
#masadergi
#okumahalleri
#okumak 
#bikitap #bookstagramturkey 
#okumakeyfı #kitaptavsiyesi 
#1kitap1mekan #1kitap1kahve #okumalistesi 
#kimneokudu #kitaplaryolda #kitapkokusu 
#neokudum #okurmasası #birdahaoku
Kadıköy'de sağanak yağmur var şu an. Sahildeki gazete bayilerine uğrayıp, bir kahveye sığındım hemen. Gencecik yaşında dünyaya veda eden, bu yüzden kalbini dolduran o güzelim şiirlerin pek azını bizlerle paylaşabilen Didem Madak, Masa dergi Mart sayısının kapak konusu olmuş. Ne güzel... #masadergi  #okumahalleri  #okumak  #bikitap  #bookstagramturkey  #okumakeyfı  #kitaptavsiyesi  #1kitap1mekan  #1kitap1kahve  #okumalistesi  #kimneokudu  #kitaplaryolda  #kitapkokusu  #neokudum  #okurmasası  #birdahaoku 
SONSUZ SEÇENEK/SINIRLI ZAMAN- 
PEKI NASIL DAHA FAZLA OKUYABİLİRİZ?
Kendimce geliştirdiğim çözümleri sizlerle paylaşmak ve görüşlerinizi almak isterim. Görüş yazmak zorlayıcı bir talep olmasın, çünkü buraya bir şeyler yazmamızın temel amacı kendimizi eğlemek haliyle.

1- Başlanılan bir kitap için zaman sınırlaması koymak. Bu hafif seviyede bir anksiyete kaynağına da dönüşüyor ama inanın çok etkili. İmkansız süreler belirlemeden makul ve oynak bir deadline, işi disipline ediyor. "7-10 gün içinde bitirmeliyim, veya 2-3 hafta içinde" gibi.

2- Birden fazla kitabı aynı anda okumak. Okunan kitap sarkıyor veya (değişen ruh halimize göre) o an için cazibesini kısmen yitiriyor diyelim; hemen öbürüne geçmek, benzer durum olduğunda tekrar diğerine dönmek iyi bir çözüm. Özellikle bambaşka türlerde iki (hatta üç) kitap beraberliğinde bu da etkili bir yol. Fiction-nonfiction ya da ağır ve düşünme molaları isteyen bir kitap- popüler bir keyif kitabı gibi kombinasyonlar oluşturmak daha iyi.

3- Aynı yazarın kitaplarını sırasıyla okumak da ekstra bir motivasyon sağlıyor, bunları yazılış/yayınlanış sırasıyla takip edince, özellikle yazarın dili, üslubu, gösterdiği gelişim, izlediği yol gibi şeyleri takip etmek de keyif veriyor.

4- Kırklı yaşlar sonrasının kaçınılmaz dertlerinden biri presbiyopidir. (Henüz bu yaşlarda olmasanız da bu madde ilerde sizi de ilgilendirecek😊). Bilmeyenler için, gözlerimizin yaşla birlikte yakını görme kabiliyetinin azalması anlamına geliyor bu durum.
Kimi zaman "okumakta güçlük çekiyorum" yakınmalarının altında bu yatar. Görsel olarak iyi odaklanamadığımızdan okumak için çok daha fazla efor sarfetmek zorunda kalır ve yoruluruz farkında olmadan. 
Önceden bir kırma kusurunuz yoksa, başlangıç için +1 veya +1,5 bir yakın gözlüğü okuma performansı ve keyfinizi mucizevi biçimde artıracaktır. Yaşlanıyorsunuz ve bu hayatın bir gerçeğidir, direnmeyin😊

5- Mümkün olan her fırsatta, ulaşım için toplu taşıma kullanmak okumak için harika bir fırsat. Elin adamı metrolarda, tramvaylarda elinden kitap düşürmüyorsa vardır bir hikmeti. 
YORUMDA DEVAM EDIYOR...
SONSUZ SEÇENEK/SINIRLI ZAMAN- PEKI NASIL DAHA FAZLA OKUYABİLİRİZ? Kendimce geliştirdiğim çözümleri sizlerle paylaşmak ve görüşlerinizi almak isterim. Görüş yazmak zorlayıcı bir talep olmasın, çünkü buraya bir şeyler yazmamızın temel amacı kendimizi eğlemek haliyle. 1- Başlanılan bir kitap için zaman sınırlaması koymak. Bu hafif seviyede bir anksiyete kaynağına da dönüşüyor ama inanın çok etkili. İmkansız süreler belirlemeden makul ve oynak bir deadline, işi disipline ediyor. "7-10 gün içinde bitirmeliyim, veya 2-3 hafta içinde" gibi. 2- Birden fazla kitabı aynı anda okumak. Okunan kitap sarkıyor veya (değişen ruh halimize göre) o an için cazibesini kısmen yitiriyor diyelim; hemen öbürüne geçmek, benzer durum olduğunda tekrar diğerine dönmek iyi bir çözüm. Özellikle bambaşka türlerde iki (hatta üç) kitap beraberliğinde bu da etkili bir yol. Fiction-nonfiction ya da ağır ve düşünme molaları isteyen bir kitap- popüler bir keyif kitabı gibi kombinasyonlar oluşturmak daha iyi. 3- Aynı yazarın kitaplarını sırasıyla okumak da ekstra bir motivasyon sağlıyor, bunları yazılış/yayınlanış sırasıyla takip edince, özellikle yazarın dili, üslubu, gösterdiği gelişim, izlediği yol gibi şeyleri takip etmek de keyif veriyor. 4- Kırklı yaşlar sonrasının kaçınılmaz dertlerinden biri presbiyopidir. (Henüz bu yaşlarda olmasanız da bu madde ilerde sizi de ilgilendirecek😊). Bilmeyenler için, gözlerimizin yaşla birlikte yakını görme kabiliyetinin azalması anlamına geliyor bu durum. Kimi zaman "okumakta güçlük çekiyorum" yakınmalarının altında bu yatar. Görsel olarak iyi odaklanamadığımızdan okumak için çok daha fazla efor sarfetmek zorunda kalır ve yoruluruz farkında olmadan. Önceden bir kırma kusurunuz yoksa, başlangıç için +1 veya +1,5 bir yakın gözlüğü okuma performansı ve keyfinizi mucizevi biçimde artıracaktır. Yaşlanıyorsunuz ve bu hayatın bir gerçeğidir, direnmeyin😊 5- Mümkün olan her fırsatta, ulaşım için toplu taşıma kullanmak okumak için harika bir fırsat. Elin adamı metrolarda, tramvaylarda elinden kitap düşürmüyorsa vardır bir hikmeti. YORUMDA DEVAM EDIYOR...
Bu güzel foto 1935 yılında Stefan Zweig 'ın Kapuzinerberg. Salzburg'daki meşhur evinin önünde çekilmiş
Zweig kitaplarının ülkemizde sürekli yeni baskılar yapması, büyük satış rakamlarına ulaşması, edebiyat dergilerinin kapak temalarını oluşturması herkesin dikkatini çekiyordur mutlaka.
Yazarın Brezilya Petropolis'e yerleştiği 1941 yılındaki bilgilere göre (ki o tarihte yaklaşık on yıldır anadili almancada hiçbir kitabı basılmıyor idi) otuz kadar dile çevrilmiş, altmış milyon kitabı satılmış tüm dünyada. O günden bugüne ne kadar satıldığına dair bir bilgi yok rastladığım. (Bilenler yazabilirler)
Freud'un "onun eserlerini Dostoyevski'ninkilere yeğlerim" diye övdüğü Zweig, kendini çağının birçok yazarından daha az yetenekli görmüştür oysa.
Kimi yorumlarda bahsettim ama kaybolmaması için, buraya da yazmak istiyorum. 
Üc ay önce 28 Kasım akşamı üstadın hem doğum günü hem de 75. ölüm yıldönümü nedeniyle Galata'da Avusturya kütüphanesindeki bir etkinlikte toplandık. İstanbul'daki Zweig okurları kütüphane salonunu tamamen doldurmuştu. Duvarlar, Avusturya Zweig cemiyetinin harika posterleriyle süslenmişti Yapmış olduğu onaltı çeviriyle yazarın eserlerini türkçemize kazandıranların başında gelen Ahmet Arpad'ın kendi seçtiği eserlerden okumalar ve bunlar üzerine yapılan sohbetler harika bir edebiyat akşamına vesile oldu. Çok ilginç bir bilgiyi de paylaşayım. Çevrilen toplam Zweig kitapları sayısında dilimiz türkçe, fransızcayı da geçerek dünyada birinci sıraya yerleşmiş. Genel olarak az okuyan bir toplum olduğumuzu düşünürüz ama okuyanlarımız iyi okuyor belli ki. 
Ne güzel... #stefanzweig #kitap #kitapkurdu #kitapkardesligi 
#1kitap1fotograf #okumahalleri
#bookstagram #okumak 
#bikitap #bookstagramturkey #1kitap1fotograf 
#1k1f #okumakeyfı #kitaptavsiyesi 
#1kitap1mekan #1kitap1kahve #kitaplaryolda 
#kitapvatani #okudumbitti #okumalistesi 
#kimneokudu #kitaplaryolda #kitapkokusu 
#kitapsözleri #neokudum #okurmasası #birdahaoku
Bu güzel foto 1935 yılında Stefan Zweig 'ın Kapuzinerberg. Salzburg'daki meşhur evinin önünde çekilmiş Zweig kitaplarının ülkemizde sürekli yeni baskılar yapması, büyük satış rakamlarına ulaşması, edebiyat dergilerinin kapak temalarını oluşturması herkesin dikkatini çekiyordur mutlaka. Yazarın Brezilya Petropolis'e yerleştiği 1941 yılındaki bilgilere göre (ki o tarihte yaklaşık on yıldır anadili almancada hiçbir kitabı basılmıyor idi) otuz kadar dile çevrilmiş, altmış milyon kitabı satılmış tüm dünyada. O günden bugüne ne kadar satıldığına dair bir bilgi yok rastladığım. (Bilenler yazabilirler) Freud'un "onun eserlerini Dostoyevski'ninkilere yeğlerim" diye övdüğü Zweig, kendini çağının birçok yazarından daha az yetenekli görmüştür oysa. Kimi yorumlarda bahsettim ama kaybolmaması için, buraya da yazmak istiyorum. Üc ay önce 28 Kasım akşamı üstadın hem doğum günü hem de 75. ölüm yıldönümü nedeniyle Galata'da Avusturya kütüphanesindeki bir etkinlikte toplandık. İstanbul'daki Zweig okurları kütüphane salonunu tamamen doldurmuştu. Duvarlar, Avusturya Zweig cemiyetinin harika posterleriyle süslenmişti Yapmış olduğu onaltı çeviriyle yazarın eserlerini türkçemize kazandıranların başında gelen Ahmet Arpad'ın kendi seçtiği eserlerden okumalar ve bunlar üzerine yapılan sohbetler harika bir edebiyat akşamına vesile oldu. Çok ilginç bir bilgiyi de paylaşayım. Çevrilen toplam Zweig kitapları sayısında dilimiz türkçe, fransızcayı da geçerek dünyada birinci sıraya yerleşmiş. Genel olarak az okuyan bir toplum olduğumuzu düşünürüz ama okuyanlarımız iyi okuyor belli ki. Ne güzel... #stefanzweig  #kitap  #kitapkurdu  #kitapkardesligi  #1kitap1fotograf  #okumahalleri  #bookstagram  #okumak  #bikitap  #bookstagramturkey  #1kitap1fotograf  #1k1f  #okumakeyfı  #kitaptavsiyesi  #1kitap1mekan  #1kitap1kahve  #kitaplaryolda  #kitapvatani  #okudumbitti  #okumalistesi  #kimneokudu  #kitaplaryolda  #kitapkokusu  #kitapsözleri  #neokudum  #okurmasası  #birdahaoku 
Teatro Perez Galdos- Gran Canaria
La Forza del Destino- Giuseppe Verdi 
#opera #teatroperezgaldos #grancanaria #canaryislands #islacanarias