an online Instagram web viewer
זה היה עוד יום שני ארוך, וישבתי כהרגלי בשעה תשיעית, אי שם בגלריה על יד החדר מורים, ופותר, כשחצי מהמוח ישן והשני שחוק מתשע שעות של ישיבה אינסופית בכיתה, לפתור תרגיל לא ממש מעניין באינטגרלים.

אני בינתיים נאלץ להילחם במוחי שלי, שמנסה בכל הכוח לא לפתור את אותו אינטגרל, וחושב על הכל, החל מהמורה לאמנות שהייתה לי בכיתה ג האויבת המושבעת ועד למלצרית החביבה שהתחילה איתי בנמל תל אביב בסופש שלפני זה. רק לא מתמטיקה.

תוך כדי המאבק הבלתי מתפשר עברה המורה לצידי, לראות שאני לא חולם.

הראיתי לה את דרך הפתרון, ולפתע נתקפתי שאגה אדירה: "אתה לא יכול לכתוב 81 מתחת לשורש ואז 9 למעלה!!!" "ובכן, אבל זה נכון… אם אכן הייתה לי טעות ודאי היא נפלה בהמשך התרגיל…" "מתמטיקה היא שפה." מאוד קשה לי עם הקיבעון המחשבתי הזה, ורציתי מאוד להגיד מה אני חושב עליו. אבל העדפתי לסתום את הפה ולהמשיך.

תוך כדי שאני ממשיך לפתור את התרגיל אני מגיע למסקנה שבתכלס העולם רק מרוויח מהשגיאות הטיפשיות האלה.

אם האדם הקדמון לא היה מפיל בטעות אבן צור שיצרה ניצוץ, לא הייתה לנו היום אש לבשל.

אם כריסטופר קולומבוס לא היה מפליג מערבה כשחשב בטעות שיגיע להודו, לא היינו מגלים את אמריקה.

אם אלכסנדר פלמינג, מגלה האנטיביוטיקה, לא היה שוכח בטעות את צלחת הפטרי שלו בחוץ ובכך מגלה את הפניצילין, אנשים היום היו ממשיכים למות בגיל ארבעים מדלקת גרון.

אם הסינים לא היו מנסים לייצר שיקוי לחיי נצח וממציאים בטעות את חומר הנפץ, לא היו לנו זיקוקים ביום העצמאות או רקטות לשיגור לוויני תקשורת לחלל.

אם לא היו מתרחשות שגיאות קטנות, "מוטציות" במהלך הליך חלוקת התא ושכפול הדנ"א, האבולוציה לא הייתה מתקיימת כולנו היינו עדיין חיידקים קטנים באוקיינוס. וסביר להניח שלא הייתי יכול לפתור תרגיל אינטגרלים או לכתוב כתבות לצפיתניק במצב הזה.

אז אולי עכשיו, יש לי תשובה לא רעה בכלל: 
אמת, המתמטיקה היא בהחלט שפה, אבל אם אנחנו באמת רוצים להשתמש בה ולהיעזר בה כדי להתקדם, אנחנו צריכים לעיתים לחרוג מהכללים, ולטעות, ולטעות ושוב פעם לטעות. 
הכלל הזה נכון לכל תחום שאפשר לחשוב עליו, כי רק ככה, נהפוך את העולם למקום טוב יותר.

יהונתן גרנט
xSay2

זה היה עוד יום שני ארוך, וישבתי כהרגלי בשעה תשיעית, אי שם בגלריה על יד החדר מורים, ופותר, כשחצי מהמוח ישן והשני שחוק מתשע שעות של ישיבה אינסופית בכיתה, לפתור תרגיל לא ממש מעניין באינטגרלים. אני בינתיים נאלץ להילחם במוחי שלי, שמנסה בכל הכוח לא לפתור את אותו אינטגרל, וחושב על הכל, החל מהמורה לאמנות שהייתה לי בכיתה ג האויבת המושבעת ועד למלצרית החביבה שהתחילה איתי בנמל תל אביב בסופש שלפני זה. רק לא מתמטיקה. תוך כדי המאבק הבלתי מתפשר עברה המורה לצידי, לראות שאני לא חולם. הראיתי לה את דרך הפתרון, ולפתע נתקפתי שאגה אדירה: "אתה לא יכול לכתוב 81 מתחת לשורש ואז 9 למעלה!!!" "ובכן, אבל זה נכון… אם אכן הייתה לי טעות ודאי היא נפלה בהמשך התרגיל…" "מתמטיקה היא שפה." מאוד קשה לי עם הקיבעון המחשבתי הזה, ורציתי מאוד להגיד מה אני חושב עליו. אבל העדפתי לסתום את הפה ולהמשיך. תוך כדי שאני ממשיך לפתור את התרגיל אני מגיע למסקנה שבתכלס העולם רק מרוויח מהשגיאות הטיפשיות האלה. אם האדם הקדמון לא היה מפיל בטעות אבן צור שיצרה ניצוץ, לא הייתה לנו היום אש לבשל. אם כריסטופר קולומבוס לא היה מפליג מערבה כשחשב בטעות שיגיע להודו, לא היינו מגלים את אמריקה. אם אלכסנדר פלמינג, מגלה האנטיביוטיקה, לא היה שוכח בטעות את צלחת הפטרי שלו בחוץ ובכך מגלה את הפניצילין, אנשים היום היו ממשיכים למות בגיל ארבעים מדלקת גרון. אם הסינים לא היו מנסים לייצר שיקוי לחיי נצח וממציאים בטעות את חומר הנפץ, לא היו לנו זיקוקים ביום העצמאות או רקטות לשיגור לוויני תקשורת לחלל. אם לא היו מתרחשות שגיאות קטנות, "מוטציות" במהלך הליך חלוקת התא ושכפול הדנ"א, האבולוציה לא הייתה מתקיימת כולנו היינו עדיין חיידקים קטנים באוקיינוס. וסביר להניח שלא הייתי יכול לפתור תרגיל אינטגרלים או לכתוב כתבות לצפיתניק במצב הזה. אז אולי עכשיו, יש לי תשובה לא רעה בכלל: אמת, המתמטיקה היא בהחלט שפה, אבל אם אנחנו באמת רוצים להשתמש בה ולהיעזר בה כדי להתקדם, אנחנו צריכים לעיתים לחרוג מהכללים, ולטעות, ולטעות ושוב פעם לטעות. הכלל הזה נכון לכל תחום שאפשר לחשוב עליו, כי רק ככה, נהפוך את העולם למקום טוב יותר. יהונתן גרנט

8 Comments:

 1. mayac1998

  חמוד ממש

 2. adi_shriker_

  אין עליך בעולם @yehonatan_granat

 3. sapir_hayati

  מושפע מהטקסט בלשון

 4. yehonatan_granat

  @sapir_hayati חחחחח האמת כתבתי את זה אתמול בלילה

 5. yehonatan_granat

  אבל אבחנה יפה

 6. noafainer

  חחחחח גם אני חשבתי על הטקסט בלשון ישר @sapir_hayati

 7. noafainer

  יונקוש ימלך

 8. kroko_lior

  חשיבה יפה מאוד וכתיבה מעולה

185 Likes (last 100 likes only):